czwartek, 2 lutego 2012

Czy na studiach jest tak źle? Wcale nie!


Jak jest na studiach? Jak jest na kierunku stomatologia?
To są pytania, które stawiam sobie teraz na piedestale obserwuje uważnie, aby znaleźć jak najbardziej trafną odpowiedź i słowa, które wyrażą to co pojawia się w mojej głowie.
.
Zacznę od tego, że aby dobrze zrozumieć jak jest na kierunku stomatologia trzeba być najpierw na studiach na jakimś Uniwersytecie/Akademii/Szkole Wyższej, a jak wiemy droga jest kręta i usłana sprawdzianami, kartkówkami oraz różnymi wymyślnymi sposobami sprawdzania naszej wiedzy. Zaczynamy:


SCHEMAT    EDUKACYJNY:


Przedszkole
Szkoła Podstawowa
(Sprawdzian po szkole podstawowej)
Za moich czasów na 40 pkt
Gimnazjum
(Test gimnazjalny)
Ja miałam tylko dwa testy humanistyczny i ścisły w sumie na 100 pkt
Teraz już jest całkiem inaczej!
Tutaj sprawa się komplikuje, bo pojawiają się różnie możliwości.
Liceum (Matura)
Technikum (Matura i Egzamin Zawodowy)
Szkoła Zawodowa (Egzamin zawodowy)
Pomijając inne ścieżki edukacyjne, 
gdy mamy Maturę możemy iść studiować.
STUDIA
(różne kierunki)


W zależności od tego, na jakim jesteście etapie tej drogi- to tak trudno Wam będzie zrozumieć o co chodzi z tymi studiami.Jakie mamy możliwości: 
  • Jeśli jesteś dorosły to wszystko łatwo zrozumiesz, bo już zdążyłeś poznać życie.
  • Jeśli jesteś na studiach albo je skończyłeś, to wiesz na czym polega ten system i nie jest to dla Ciebie niczym dziwnym i niepojętym.
  •  Jeśli jesteś w liceum/technikum, to mniej więcej zaczynasz kojarzyć o co biega. Wszyscy Cie straszą matura i mówią jak to będziesz miał: super/beznadziejnie/trudno/ciekawie (do wyboru) jak pójdziesz na studia.
  • Jeśli jesteś w gimnazjum to studia są trochę zasłonięte tajemniczą kurtyna, bardziej myślisz o tym co robić po egzaminie gimnazjalnym niż o studiowaniu (choć jeśli ktoś wie co chce robić tzn. studiować to zapewne już w gimnazjum trochę się na tym zastanawia, ale trudno mu sobie wyobrazić na czym ten system polega)
  • Jeśli ktoś jest w szkole podstawowej to chyba wcale nie myśli o studiach. Ja nie myślałam. Chyba sobie nawet za bardzo nie zdawałam z tego sprawy co znaczy studiować.

Pisałam to ze swojej strony i według moich odczuć osobistych.
Nie chcę urazić żadnego gimnazjalisty i ucznia szkoły podstawowej, który o studiowaniu może wiedzieć już bardzo dużo (Internet jest ogromnym źródłem wiedzy, a za mojej podstawówkowości nie był jeszcze tak rozpowszechniony jak teraz).
Ja przedstawię Wam obraz studiów widziany oczami 2 różnych osób:
-dziewczynki, która kończy LO i zaczyna pierwszy rok studiów
-niewiasty, która zadomowiła się już na kierunku stomatologia 
Ciąg dalszy rozkminy możecie zobaczyć tutaj!


Pozdrawiam,
Cari

1 komentarz:

  1. tez bede chciala isc na studia :D zastanawiam sie nad filologia polska :D a ogólnie, to swietny blog! :D wpadnij do mnie :* obserwuj, jesli Ci sie blog podoba (: masz twittera? followujemy sie? :D twitter.com/viktoriapoland

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz, są dla mnie bardzo motywujące.
Thanks for your comments, they are very motivating for me.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...